Słownik |
Banda Element korporacyjnego „munduru”. W Surmie noszona z prawego ramienia na lewy bok – zgodnie ze sposobem noszenia szabli. Szarfy mają różne grubości i barwy, dzięki, którym można rozpoznać korporacyjną szarżę. Banda filistra i rycerza jest trójkolorowa (dla Surmy zielono – złoto – czerwona), różni się grubością. Fuksy – niepełnoprawni członkowie Konwentu – mają prawo do noszenia dwubarwnych band (zielono-czerwonych w Surmie).
Barwiarz Inaczej rycerz, komiliton. Pełnoprawny członek korporacji, mający wszelkie przywileje i obowiązki wyszczególnione w statucie korporacji, a zatem m.in. uczestnictwo w konwentach naukowych, zwyczajnych, głos we wszystkich sprawach Konwentu, możliwość pełnienia funkcji w prezydium. Barwiarza można poznać po trójbarwnej bandzie, deklu i srebrnym cyrklu w klapie marynarki. Brat sztychowy (Sztychbruder) Korporant, który sztychował się z komilitonem, będącym jego przyjacielem. Od momentu sztychowania obaj uczestnicy stają się sztychbruderami.
Bumel Wspólne korporacyjne wyjście do knajpy, baru po zakończonych uroczystościach: komersie, fidułce. Najczęściej trwa do późnych godzin nocnych lub wczesnych porannych.
Coetus Rok przyjęcia do korporacji, skrót c. Termin ten oznacza także grupę korporantów przyjętych w tym samym roku do konwentu, jak również spotkania fornacyjne dla fuksów prowadzone przez oldermana.
Cyrkiel Jeden z symboli korporacji. Rysowany jednym pociągnięciem pióra, składa się przeważnie z inicjału korporacji, stylizowanych liter V, C i F, od łacińskich słów Vivat, Crescat, Floreat (tzn. niechaj żyje, rośnie i rozkwita) oraz wykrzyknika, jeżeli dana korporacja uznawała pojedynki. Cyrkiel Surmy oprócz wymienionych elementów zawiera dodatkowo litery Z.A.S, co oznacza Związek Akademicki Surma. Cyrkiel, świadczący o przynależności do odpowiedniego konwentu, rysowany jest za podpisem korporanta. Stanowi często element pieczęci korporacyjnej, znajduje się na deklu, a także może być noszony w postaci małego emblematu wpiętego w klapę marynarki. W Surmie srebrnego dla rycerzy i złotego dla filistrów.
Dekiel Czapka korporacyjna w kolorach konwentu, charakterystyczna i niepowtarzalna dla danej korporacji. Na deklu wyszyty jest najczęściej cyrkiel ozdobiony ornamentami. Dekiel Surmy jest zielony z wyhaftowanym złotą nicią cyrklem otoczonym liśćmi laurowymi. Otok dekla jest trójbarwny dla rycerzy i filistrów lub zielono-czerwnony dla fuksów.
Eks Kufel piwa wypity w całości, na raz. Rozróżniamy eksy zbiorowe, honorowe, zwyczajne i karne. Eksy pije się podczas uroczystości korporacyjnych: komersów i fidułek.
Fidułka Korporacyjna, wesoła biesiada piwna. Odbywa się kilka razy do roku. W jej trakcie panuje dobra, wesoła atmosfera. Korporacyjny śpiew i konkursy są jej nieodzownym elementem.
Filister Członek korporacji, który definitywnie zakończył już okres studiowania w swoim życiu, uzyskał dyplom ukończenia studiów i rozpoczął życie zawodowe. Filistrze tworzą Koło Filistrów i stanowią organ wspierający i doradczy w korporacji. Filistrem jest się do końca życia
Fuks Giermek, Niepełnoprawny członek korporacji, kandydat na rycerza. Prawa fuksa są ograniczone do uczestnictwa w konwentach i coetusach bez prawa głosu. Fuks ma prawo do noszenia dekla i dwukolorowej bandy (w Surmie zielono – czerwonej). W okresie kandydowania (fuksowania) giermek zapoznaje się z tradycją, statutem, historią konwentu oraz zwyczajami korporacyjnymi. Czas fuksowania trwa przeważnie kilka miesięcy, kończy się egzaminem rycerskim i wybarwieniem na pełnoprawnego członka korporacji.
Fuksmajor Giermek będący rzełożonym fuksów. Można go poznać po lisiej kicie przyczepionej do dekla.
Genzenmarsz Wspólny przemarsz korporantów będących w barwach ulicami miasta. Odbywa się najczęściej przed lub po komersie; nieodzownym jego elementem jest korporacyjny śpiew.
Giermek Zobacz fuks.
Kartel Formalizacja przyjaznych stosunków pomiędzy dwiema korporacjami i zobowiązanie się do utrzymywania ich w przyszłości. Surma posiadała kartele wieczyste z Korporacjami Quiritią (w 1928 r.) i Gedanią Posnaniensis (w 1933 r.).
Komersz Najważniejsza i bardzo oficjalna uroczystość każdej korporacji. Zazwyczaj urządzany dwa razy do roku: z okazji świąt Bożego Narodzenia i rocznicy powstania korporacji. Składa się on z dwóch części oficjalnej i nieoficjalnej (zwykle mniej formalnej). Program komersu, strój korporantów, kolejność przemówień jest ściśle określony. Obecność na komerszu jest obowiązkowa dla wszystkich: filistrów, rycerzy i giermków.
Komiliton 1. Inaczej rycerz, barwiarz, pełnoprawny członek korporacji. 2. zwrot grzecznościowy stosowany w kontaktach między korporantami.
Konfuks Korporant należący do tego samego cetusu.
Konwent 1. Inaczej korporacja. 2. Zebranie korporantów. Rozróżnia się konwenty naukowe, zwyczajne i sprawozdawczo – wyborcze.
Ojciec korporacyjny Korporant, który pod swoją opieką ma jednego z giermków. Zajmuje się jego korporacyjnym wychowaniem, przekazywaniem tajników zwyczajów i tradycji korporacyjnych, służy radą, współpracuje z oldermanem odpowiedzialnym za cały coetus. Wyboru ojca korporacyjnego spośród pełnoprawnych członków korporacji dokonuje fuks.
Olderman Wychowawca fuksów. Jedno z najbardziej odpowiedzialnych, a jednocześnie zaszczytnych stanowisk w prezydium Konwentu. Jego zadaniem jest dbanie o rozwój coetusu, sprawowanie opieki nad fuksami, ich przygotowywanie do bycia pełnoprawnymi członkami korporacji poprzez przekazywanie zwyczajów, tradycji, tajników, historii i praw konwentu.
Prezydium Władza wykonawcza Konwentu – najważniejszego organu decyzyjnego w korporacji. W skład prezydium wchodzą Prezes, Wiceprezes ds. zewnętrznych, Wiceprezes ds. wewnętrzny, Skarbnik, Sekretarz i Olderman. Prezydium to także korporanci zasiadający przy frontowej ławie w czasie uroczystości korporacyjnych, odpowiedzialni za ich prowadzenie.
Rapier Reprezentacyjna broń biała korporacji. Na gardzie ozdobiona barwami korporacyjnymi. Poza funkcjami ozdobnymi, stosowana również do utrzymania porządku lub zarządzania ciszy w trakcie komersów i fidułek poprzez uderzenia w stół prezydialny lub ławy rycerskie i fuksowskie.
Rycerz Zobacz barwiarz, komiliton
Sztychowanie Obrzęd, podczas którego dwaj korporanci przyrzekają sobie przyjaźń do końca życia. Polega na tym, że każdy ze sztychujących się trzyma w prawej ręce rapier, a lewą nabija swój dekiel na rapier trzymany przez przyjaciela. Sztychowaniu towarzyszy specjalna pieśń sztychowania, a sztychujący się wypijają również wino za pomyślność tej przyjaźni. Po sztychowaniu dziurę w deklu zaszywa się fragmentem bandy sztychbrudera. Sztychowanie odbywa się tylko na komersach. |
Korporacja Akademicka "Surma"
os. Stefana Batorego 80c/19
60-687 Poznań
e-mail: konwent(at)surma.org.pl
więcej: Kontakt